Komposta veidošana


Vai zināji, ka komposts ir ļoti labs ziedu un augu mēslojums? Augu atlieku un dārza atkritumu kompostēšana ir apsveicama lieta, jo pareizi sagatavots komposts ir labs un videi draudzīgs organiskais mēslojums. Kompostēt var zāli, lapas un citus dārza atkritumus, arī augļu un dārzeņu atliekas.

Ērti dārza atkritumus var kompostēt Bakker komposta konteinerā. Veido dabai draudzīgu mēslojumu pats saviem spēkiem – komposts ir ļoti labs organiskais mēslojums ziediem un augiem.

Komposts kā mēslojums
Ziedus un augus ieteicams mēslot regulāri. Komposts ir ļoti labs organiskais mēslojums un trūdvielām bagāts barības vielu avots augiem. Tas uzlabo gaisa un mitruma režīmu augsnē – augsne ir vieglāk apstrādājama, paaugstinās tās spēja uzņemt gaisu un ūdeni un mitrums ilgāk saglabājas augsnē. Tiek uzlabota arī augsnes struktūra un palielināta augsnes mikrobioloģiskā aktivitāte. Trūdvielām bagātā augsnē augoši augi ir veseli un spēcīgi.

Kompostēšanas process
Kompostēšanas procesā organiskie atkritumi (piem., augļi, dārza atkritumi, lapas, nelieli zari, nopļauta zāle, tēja, olu čaumalas un citi organiskie dārza un mājsaimniecības atkritumi) tiek pārvērsti barības vielām bagāta trūdzemē. Mēs iesakām - organiskos atkritumus turpmāk neizmet kopējā atkritumu tvertnē, bet gan savāc Bakker komposta konteinerā un veido kompostu. Kompostu ik pa laikam nepieciešams apmaisīt – pārējo daba izdarīs pati!

Apmēram pēc pus gada komposts būs gatavs un to varēs izmantot dārza mēslošanai un augsnes uzlabošanai. Pavasarī un/vai vasarā iesakām dārza augsnei uzbērt 1,5 cm biezu komposta slāni, kuru ar grābekli iestrādā augsnes virskārtā. Smagu māla augsni ar kompostu vislabāk uzlabot rudenī. Puķu dobes un mazdārziņu ar kompostu var mēslot visu cauru gadu – kompostu vienkārši iestrādā augsnē.

Padomi komposta veidošanai

  • Komposta konteineru novieto daļēji ēnainā vietā, piemēram, zem koka. Novietojot konteineru atklātā vietā, komposts saņems pārāk daudz mitruma; turpretim novietojot to zem jumta, kompostēšanas masa būs par sausu. Kompostējamai masai jābūt viegli mitrai.
  • Jāatzīmē, ka kompostējamā materiāla sastāvs ietekmē arī kompostēšanas kvalitāti. Vislabāk kompostu veido zaļā masa, piemēram, lapas un dārzeņu atlikumi. Zari kompostu tik labi neveidos. Vislabāk, ja kompostējamā materiālā zaļās masas apjoms attiecībā pret zariem ir 3:1
  • Kompostēšanas procesu var ievērojami paātrināt, ja komposta masai pievieno kaļķi. Kaļķis samazinās arī trūdzemes skābumu.

Neizmanto visas nobirušās koku lapas komposta veidošanai. Tās labi noderēs arī puķu sīpolu apsegšanai pirms ziemas sala. Lapu kārta pasargās puķu sīpolus no aukstuma un sala.