Bumbieru apgriešana


Tuvojoties ražas laikam, kad sāk birt lapas, ir īstais laiks veikt ikgadējo ābeļu un bumbieru atjaunojošo un rudens apgriešanu.

Ābelēm un bumbierēm pietiek ar pamatzaru (jeb skeletzaru) saīsināšanu. Pamatzarus saīsina par 1/3. Garos sānu zarus saīsina līdz 2.-3. pumpuram. Sānu zari veidos augļzarus. Ja augļzaru garums ir mazāks kā 25 cm, tad tie ir izauguši tikai šovasar – tos labāk neapgriezt. Garākus zarus apgriež, lai tie neaugtu pārāk biezi. Pamatzarus var galotņot – saīsina galotni līdz 3.-4. pumpuram. Galotņojot tiek stimulēta jauno sānu dzinumu augšana.

Laika gaitā vainagu veido no 5 pamatzariem (jeb skeletzariem), kuri aug no koka stumbra dažādā augstumā un virzienos. Ja nepieciešams, zarus atliec uz leju un atsien ar auklu vai dārza lenti, kuru pēc gada noņem.

Izgriež krusteniski un vienu pret otru augošus zarus. Tas novērsīs noberzumu veidošanos citiem zariem un vienlaicīgi ābelei tiks veidots atvērts vainags. Tas saņems vairāk gaismas, uzlabosies gaisa cirkulācija un mazināsies slimību izplatība.